• 3,918 TL

  • 4,612 TL

  • 162,19 TL

  • 103.756

AMAÇ, OTOMOTİV, SANAYİ VE TARIM SEKTÖRLERİNDE TÜRKİYE'NİN RULMAN İHTİYACINI KARŞILAMAK

Amaç, Otomotiv, Sanayi ve Tarım Sektörlerinde Türkiye'nin Rulman İhtiyacını Karşılamak
07 Haziran 2016 Salı 15:08

Değerli okurlarımız, bu sayımızda sizler için Çağlayanlar Otomotiv’den Satış Müdürü Sn. Ulvi Bağoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Şimdi sizleri bu çalışma ile baş başa bırakıyoruz.

Sizlerin SKF’den Çağlayanlar’a geçtiğinizi biliyoruz. Bizlere öncelikle bu süreci anlatır mısınız?

Sayın Er, bildiğiniz gibi 1990 yılından bu yana rulman sektörünün içindeyim. Eski şirketimde 25 yıl çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra, üzerinde fazla konuşmak ve yorum yapmak istemediğim gelişmeler sonucunda anılan şirketteki çalışma hayatım sona erdi. Şu anda yine aynı sektörün lider firmalarından ÇAĞLAYANLAR OTOMOTİV TİC. VE SAN. A.Ş. firmasında satış müdürü olarak çalışmaktayım.


Bizlere kendinizden veÇağlayanlar’dan biraz bahseder misiniz? Şirketin kuruluşu ve işleyişi üzerine neler söylemek istersiniz?

Kadıköy Maarif Koleji ve İ.T.Ü. Endüstri MühendisliğiBölümünü bitirdikten sonra aynı bölümde yüksek lisans eğitimimi tamamladım.Askerlik görevimden sonra yaklaşık 3 yıl Siemens fabrikasında planlama mühendisi olarak çalıştıktan sonra 1990-2015 yılları arasında ağırlıklıDistribütörler olmak üzere çeşitli görevlerde bulundum ve yukarıda da belirttiğim gibi şu anda ÇAĞLAYANLAR’da satış müdürü olarak görev almaktayım. ÇAĞLAYANLAR firması, sektörün duayenlerinden İbrahimÇağlayan tarafından 1955 yılında otomotiv yedek parça ithalat ve satışı üzerine kurulmuş bir şirkettir. Daha sonra otomotiv ve diğer sektörlerin devaz geçilmezi, olmazsa olmazı olan rulman ithalatına RHP markası ile başlamış veJapon NSK Nippon Seiko Ltd. şirketinin RHP firmasını satın almasıyla NSKürünlerinin Türkiye Yetkili Distribütörü olmuştur. Uzun yıllar NSK TürkiyeYetkili Distribütörlüğünü başarı ile sürdürerek markanın Türkiye rulman pazarında en üst seviyelere getirirken büyüme sürecini de ihmal etmeyerek tamamlayıcı ürünlerle pazardaki konumunu sağlamlaştırmıştır. Kendi markası olanECOPARTS otomotiv sektöründe aranılan bir marka olmuştur. Büyüme sürecine bağlı olarak Taksim’deki yerleşimleri yetersiz kalınca yaklaşık 3 yıl önce Sancaktepe’de faaliyetlerini sürdürme kararı almıştır.

 

Bu arada sızdırmazlık / keçe ürünlerinde dünya lideri olanAlman FREUDENBERG markasının, yine kalitesi tartışılmaz olan Japon TSUBAKI zincirlerinin ve son olarak sektörün önde gelen markalarından Alman OPTİBELT kayışlarının Türkiye Distribütörlüklerini alarak ürün gamını genişletmiş ve iş ortaklarının ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılama konusunda önemli adımlar atmıştır. ÇAĞLAYANLAR son olarak bu yılbaşında rulman dünyasının lider markalarından TIMKEN’in hem sanayi, hem de otomotiv ürünlerinin Türkiye YetkiliDistribütörlüğünü alan tek firma olarak gücüne güç katmıştır. Ankara ve İzmir’de geçen yıl faaliyete geçen şubelerimiz hizmet hızımız arttırmış ve yeni şubeler açma konusunda bizleri cesaretlendirmiştir. Bu arada Satış ve Teknik Departmanlarımıza aldığımız yeni arkadaşlarla müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı hedeflemekteyiz.


Bu sayımızda işlediğimiz konulardan bazıları gıda, içecek, tarım vb. Bizlere bu alanlarda kullanılan rulmanlardan biraz bahseder misiniz? Ne gibi farklılıklar söz konusu?

Murat Bey, bildiğiniz gibi başta rulman olmak üzere zincir,kayış, keçe ve diğer ürünler de dipsiz birer kuyu. Yaklaşık 27 yıldır bu sektörde olduğum halde her gün yeni bir ürünle karşılaşıyorum, yeni bilgilere diniyorum. Her sektör kendine göre farklılıklar gösteriyor. Sormuş olduğunuz gıda, içecek, tarım sektörü de özellikle hijenik bir ortam gerektirdiğinden doğal olarak özel rulmanlar, özel gresler gerektirmektedir. NSK ürün gamının çeşitliliğine ÇAĞLAYANLAR’ın stok çeşitliliği ve seviyesi de eklenince rakiplerimize göre bir adım öne geçmiş oluyoruz.

 

NSK’nın farklılıklarından biraz daha söz etmek gerekirse şu örnekleri verebilirim: Türkiye sanayiinde en çok kullanımı olan tek sıra sabit bilyalı rulmanlarda NSK’nın standart üretimi olan “Standart Temaslı KauçukKeçe” – DU, DDU -, farklı dudak yapısı ve rulman bileziklerinin özel yapısı ile birleştiğinde sızdırmazlığı en üst seviyeye çıkartarak rulman ömrünü maksimize etmektedir. Burada gerek bileziklerdeki kanal, gerekse keçelerdeki dudak yapısı sayesinde rakiplerimizde olmayan bir özellik ortaya çıkmakta ve son kullanıcılar tarafından özellikle tercih edilmektedir. Bunun temel sebebi söz konusu DDU keçenin gres tutuşunun ve toza dayanımının mükemmel olması, suya dayanımının çok iyi ve kullanılabilirliğinin kolay olmasıdır. DDU kapaklı tek sıra sabit bilyalı rulmanların kullanımı ile keçenin yerine oturması güvence altına alınarak kirlenme önlenir ve gres miktarı optimize edilir.

 

NSK farklılığını ortaya koyan bir diğer örnek de, oynak makaralı rulmanların üretiminde başlayan HPS  - High PerformanceStandart / Yüksek Performans Standardı’dır. HPS oynak makaralı rulmanların kullanım ömrü, en zorlu çalışma koşullarında bile klasik rulmanların iki katıdır ve limit hızlar %20 aşılsa bile, hassas ve güvenli çalışmaya devam eder. Bunlara ilaveten geliştirilmiş dış bilezik yüzeyi, yüksek aşınmaya karşı yeni kafes tasarımı ve %25’e kadar daha yüksek dinamik yük oranı bizi rakiplerimizden ayıran özelliklerden bazılarıdır. HPS özelliği oynak makaralı rulmanlarda uygulamaya başlanmış olup diğer tüm serilerin de üretimlerinde kademeli olarak devreye sokulmaktadır. Daha geniş bir zamanımızda rulman dışında Türk sanayiine sunduğumuz TSUBAKI zincirleri, OPTIBELT kayışları, FREUDENBERG keçelerinin özellikleri, farklılıkları hakkında çok daha detaylı sohbet edebiliriz.


Yoğunlaştığınız sektörler hangileridir?

Her sektöre hizmet sunmakla beraber otomotiv, demir çelik ve çimento sektörleri iş hacmimizin önemli bir kısmını kapsamaktadır. Yetkin teknik departmanımızın eğitim ve teknik desteği ile bir farkındalık yaratmaktayız ve tercih edilen bir firma konumuna gelmekteyiz.

Sektörlere sunduğunuz ürün ve hizmetler nelerdir?

Yukarıda da belirttiğim gibi ürün çeşidi ve stokları ile beraber müşteri ziyaretlerimizde veya gelen talepler doğrultusunda eğitim ve teknik desteğimizi de sürdürüyoruz. ÇAĞLAYANLAR olarak 60 yılı aşkın bir süredir gerek ürün, gerekse hizmet kalitemizden kesinlikle taviz vermedik ve bu çizgimizi tereddütsüz devam ettireceğiz.


Yakın gelecekteki projelerinizden bahseder misiniz? Geçen yıl şirket için nasıl geçti, hedeflerinizi ne doğrultuda gerçekleştirebildiniz?

ÇAĞLAYANLAR olarak büyüme hızımızı devam ettirerek pazardaki yerimizi daha üst seviyelere taşımak ve sağlamlaştırmak istiyoruz. Bunun içinde yeni ürünler, yeni markalar olabilir.  Geçen yılın sonuçlarını incelediğimde piyasa şartlarına göre çok iyi verilerle karşılaşıyorum. 5. ayını geride bıraktığımız 2016 yılında ise sene başında konulan iddialı rakamlara karşın hedefin üzerinde olduğumuz memnuniyetle görüyorum.


Önümüzdeki dönemde katılacağınız etkinlikler var mı?

Bu yıl katılmayı planladığımız sektörel fuarlar, etkinlikler var. Bunların tarihleri yaklaştıkça ilgili departmanlarla görüşmeler yaparak ortak kararlar alacağız.


Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Murat Bey, kısıtlı süremiz içinde bu güzel sohbet için çok teşekkür eder, tüm sektör firmalarına, çalışanlarına başarılar, bol kazançlar dilerim.

 

Bu haber 3080 defa okundu

DİĞER HABERLER

Metal İşleme Tezgahlarında Planlı Bakımın Önemi

Metal İşleme Tezgahlarında Planlı Bakımın Önemi

Merhaba değerli okurlarımız, bu sayımızda UNITEC Makina Servis Müdürü Sn. Gökhan GÖKGEZER ile oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz ‘’ Tezgahlarda Planlı Bakım ‘’ üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Planlı bakım üzerine yaptığımız bu söyleşide; doğru planlı bakım nasıl gerçekleşir, planlı bakımın imalat süreçlerine olan etkisi gibi sorularımızı sorduk. Kendilerine, tüm misafirperverliği ile bizlere cevap verme nezaketini gösterdiği için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

Geri Dönüşüm Sektöründe Yerli Çözümleriyle Öncü, GCM Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm Sektöründe Yerli Çözümleriyle Öncü, GCM Geri Dönüşüm

Merhaba değerli okurlarımız, GCM Geri Dönüşüm’ün müşteri odaklı çözümleriyle verimli geri dönüşüm makinaları ürettiğini hepimiz biliyoruz. Böylesine yenilikçi Geri Dönüşüm Makine üreticisi bir markayı yerinde ziyaret ettik ve onlardan geri dönüşüm sektörü hakkında bilgiler alarak, sizinle paylaşmaya çalıştık.

BİR FUARDAN DAHA FAZLASI: R+T TÜRKİYE 2017

BİR FUARDAN DAHA FAZLASI: R+T TÜRKİYE 2017

Merhaba değerli okurlarımız, iş fikirlerinin işe dönüşmesine hizmet eden fuarcılık tecrübesi ve yaptığı analizleri pazarın hedeflerini belirlemek üzere kullanmasıyla tanınan MESSE STUTTGART ARES FUARCILIK kapılarını bizlere açtı. Türkiye’deki tek ticari fuar olan ve açık, kapalı tüm mekân çözümleri için son teknolojiyle üretilen sistemlerin sergileneceği “R+T TURKEY 2017” kapsamında Ares Fuarcılık’tan Genel Müdür Ufuk ALTINTOP’la keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

BİR “KAYIŞTA” GÜVEN VE KALİTENİN AHENGİ

BİR “KAYIŞTA” GÜVEN VE KALİTENİN AHENGİ

“OPTIBELT’in sunduğu hizmet ve sağladığı ürün kalitesine tanık olan her müşteriden alınan ufak bir övgü ya da teşekkür asıl motivasyonumuzun kaynağını oluşturmaktadır.” Murat Güracar OPTIBELT Türkiye Genel Müdürü

METAL İŞLEME SEKTÖRÜNÜN DÜNYA MARKALARI TÜRKİYE’DE

METAL İŞLEME SEKTÖRÜNÜN DÜNYA MARKALARI TÜRKİYE’DE

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için UNİTEC Makine Genel Müdürü Baykal KARAGÖZ keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bir Elektrik Motorundan Daha Fazlası

Bir Elektrik Motorundan Daha Fazlası

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için ELK MOTOR Satış ve Pazarlama Müdürü Alkan DEMIRCIOGLU, ELK MOTORÜretim ve Teknoloji Koordinatörü ve aynı zamanda ELK Genel Müd. Yrd. A. Raif ALTUNSU ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.Kendilerine, ELK Motor fabrika kurulumu sürecinden elektrik motorlarında verimlilik konusuna kadar geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu