• 3,875 TL

  • 4,571 TL

  • 161,11 TL

  • 106.239

KISSSYS: KOMPLE DİŞLİ KUTUSU TASARIMI

KISSsys: Komple Dişli Kutusu Tasarımı
07 Mart 2017 Salı 14:18

KISSsys: Komple Dişli Kutusu Tasarımı

 

 

KISSsys:

Komple redüktörler ve aktarma organları

Çok çeşitli alanlarda kullanım

Kinematik analiz

 

KISSsys, kullanıcıların komple dişli kutularını ve aktarma organlarını modellenmesini sağlayan KISSsoft'un sistem eklentisidir. KISSsys; otomobil, rüzgâr enerjisi endüstrileri, tarım makinaları imalatı, elektrikli el aletleri, endüstriyel redüktörler ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. 

 

 

KISSsoft, farklı makina elemanlarının ömrünü ve dayanımını hesaplar ve sonuçların açık bir şekilde görüntülenen KISSsys’ e aktarılmasını sağlar. Bunu başarmak için KISSsys; kinematik analiz, servis ömrü hesaplama, 3D grafikler ve kullanıcı tanımlı tablolar ve diyalogları bir araya getirir.

 

Bir bakışta İşlevler

Dişli kutusu tipleri: Silindirik, konik, hipoid, sonsuz vida veya dik eksenli alın dişli

Herhangi bir güç dallanması ve güç dağılımı ile kademeli dişli takımları (Ravigneaux, silindirik dişli diferansiyelleri, vb.)

Basit veya eş eksenli millerle modelleme

Dişliler, şaftlar ve rulmanlar için boyutlandırma fonksiyonları; maksimum aktarılabilir torkun hesaplanması vb.

Farklı güç yollarına sahip transmisyon kutularının modellenmesi ve hesaplanması

Başlangıç ayarlarını dikkate alan yük spektrumu tanımlama ve sınırsız sayıda yük spektrumu işleyebilme olasılığı

Gövde ve şaft düzenlemelerinde çarpışma kontrolü

Konik dişlilerin birbirlerine göre konumlarının hesaplanması

Sonuçların ve verilerin aktarılması için, örneğin KISSsys ve FEM arasında, dışa aktarma ve içeri alma fonksiyonları (export / import)

 

Termal Analiz

KISSsys’de artık ISO/TR 14179 standardına göre verimi hesaplamak ve termal bir analiz yapmak mümkün: Verimlilik hesabını yaparken, kendi faktörlerinizi kullanarak ölçümleriniz temelinde de güç kayıplarını belirleyebilirsiniz. Termal kapasite değerlendirmesine, soğutucu gücünün hesap-lanması gibi birtakım seçenekler de eklenmiştir. Hesaplama herhangi bir redüktör tipi için kullanılabilir. 

 

 

Şaft sistemlerinin modal analizi

Doğal frekanslar ve modlar, birden fazla şafta sahip olan sistemler için hesaplanabilir. Tüm diş kavramalarının, kavrama sertliği hesaba katılabilir. Birleştirilmiş titreşimler gibi, sadece burulma titreşimleri de, mümkün olan her serbestlik derecesine göre hesaplanabilir.  

Mevcut titreşim hesaplama fonksiyonu, Campbell diyagram analizi ve "dengesizlik cevabı" hesabı eklenerek genişletildi. Harici bir yazılım ile titreşim hesabının yapılabilmesini sağlamak için MSC Adams'a yeni bir arayüz eklendi. Bununla birlikte, şaft, dişli ve yatak geometrisi verileri, KISSsys'den istenilen girdi formatında aktarılabilir. 

 

2016'daki yeni özellikler

FE analizi ile gövde sertliği hesabı

Şaft sistemlerinin modal analizi

Gövde sertliği

 

Statik sistem analizinde gövdenin deformasyonu hesaba katılır ve bu nedenle yataklar üzerindeki etkileri dikkate alınır. Rulman dış bileziklerinin yer değiştirmeleri sonucu, şaft büyük yada küçük oranda deforme olur ve bu da, özellikle esnek gövdeler ve büyük kuvvetler söz konusu olduğunda, dişli kontak analizinde belirgin bir etkiye sahiptir. Hesaplamayı yapmak için, gövdenin sertlik (stiffness) matrisi içe aktarılır. Bu sertlik matrisi artık ABAQUS ve NASTRAN FE programları tarafından kullanılan formatlarda, doğrudan KISSsys'e yüklenebilir.

 

 

Ayrıca komple dişli kutusu veya aktarma organları için bir mukavemet analizi yaparken hasar verilerini tüm elemanlar için kullanmak da artık mümkün. Bu, aktarma organlarındaki en zayıf elemanın hızlı ve kolay bir şekilde tanımlanmasını sağlar, böylece kullanıcı gerekli tasarım değişikliklerini hemen yapabilir. 

 

Entegre programlama dili

KISSsys'in diğer bir gücü, kullanıcıların kendi görevlerini ve hesaplamalarını tanımlamalarını sağlayan bütünleşmiş programlama dilidir. Bunu yapmak için önceden tanımlanmış şablonları kullanabilir veya kendi işlevlerini yazabilirler.

 

“Dişli Kutusu Varyant Jeneratörü”

Varyantların otomatik olarak oluşturulması

Kademe sayısı ve dişli parametreleri

Dayanım, ağırlık vb. için değerlendirme

 

"Dişli Kutusu Varyant Jeneratörü", redüktörlerin varyantlarını otomatik olarak üretmek için etkili bir yöntem sunan KISSsys sistem eklentisidir.

 

Genellikle, mevcut maksimum hacim önceden belirlenir ve aynı zamanda üretim maliyetlerinin asgari düzeyde tutulması sağlanmalıdır. Buna ek olarak tasarımcı; ağırlık, toplam güç kaybı ve diğer ilgili faktörleri de dikkate almalıdır. 

 

“GPK” dişli kutusu hesaplama paketi

17 temel dişli ünitesi modeli

Fiyat hesabı ve çarpışma kontrolü

Programlama yapmadan kolay kullanım

 

GPK, kullanıcıya şablon olarak kullanabilecekleri 17 temel redüktör modeli sağlayan KISSsys tabanlı bir dişli kutusu hesaplama paketidir.

 

GPK, çok sayıda işlev içerir, örneğin: Dişli, şaft ve rulmanların çalışma verilerine göre boyutlan-dırılması. Boyutlandırmalar, fiyat hesaplama fonksiyonlarını kullanarak veya elemanlar ya da gövde arasındaki çarpışma kontrollerini kullanarak doğrudan belirlenebilir. 

 

GPK, KISSsys sistem eklentisini içerir, ancak kinematiği ve programlamayı değiştirme seçeneği yoktur.

 

 

Çeviri: Mak. Müh. Fatma ÇİÇEK / ONPLUS

 

 


Bu haber 1276 defa okundu

DİĞER HABERLER

Gıda Sektörüne Özel Komple Tahrik Çözümleri

Gıda Sektörüne Özel Komple Tahrik Çözümleri

Gıda Sektörüne Özel Komple Tahrik Çözümleri

SANAYİ 4.0 İLE İNSAN ODAKLI AYDINLIK FABRİKALAR GELİYOR

SANAYİ 4.0 İLE İNSAN ODAKLI AYDINLIK FABRİKALAR GELİYOR

Merhaba değerli okurlarımız, bu sayımızda Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Bölümü, OEM İş Geliştirme Departmanı Kıdemli Müdürü Sn. Tolga BİZEL ile Sanayi 4.0 üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Özellikle Mitsubishi Electric’in insan odaklı yaklaşımının ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Kendilerine, tüm misafirperverliği ve Sanayi 4.0 konusunda sorularımıza verdikleri yanıtlar için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

ROBOTUN ve ENDÜSTRİ 4.0’ın ATASI: EL CEZERİ

ROBOTUN ve ENDÜSTRİ 4.0’ın ATASI: EL CEZERİ

İslam'ın Altın Çağında çalışmalar yapan Müslüman bilim adamı ve mühendis. Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen El Cezeri'nin Leonardo da Vinci'ye ilham kaynağı olduğu düşünülür.

ABB – DODGE RAPTOR, MAKİNANIZI KORUYAN KAPLİN

ABB – DODGE RAPTOR, MAKİNANIZI KORUYAN KAPLİN

Mekanik güç aktarım ürünleri pazarında Dodge markası ile çözüm sunmakta olan ABB yeniürünü Raptor ile kullanıcı beklentilerinin üzerine çıkarak kaplin pazarındaki payını ciddi oranda arttırmayı planlıyor.

Mükemmel dijital ikiz nasıl oluşturulur?

Mükemmel dijital ikiz nasıl oluşturulur?

Takım seçimi ve montaj oluşturma işlemlerinin dijitalleştirilmesi işlemedeki verimi artırıyor…

Interroll introduces a new generation of drum motors

Interroll introduces a new generation of drum motors

Interroll introduces a new generation of drum motors

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu