• 3,875 TL

  • 4,571 TL

  • 161,11 TL

  • 106.239

GIDA SEKTÖRÜNE ÖZEL KOMPLE TAHRİK ÇÖZÜMLERİ

Gıda Sektörüne Özel Komple Tahrik Çözümleri
31 Mayıs 2017 Çarşamba 10:47

Gıda Sektörüne Özel Komple Tahrik Çözümleri

 

 

NORD DRIVESYSTEMS Türkiye olarak 1995 yılı itibari ile motor, redüktör ve elektronik ( farklı çalışma moduna sahip hız kontrol üniteleri ve aksesuarları, yumuşak yol vericiler vb. ) ürün yelpazesi ile  gıda sektörüne komple çözümler sunmaktayız. Makina imalatçılarına  , son kullanıcılara yönelik eğitimler, seminerler ve  proje çalışmalarında dahil olarak destek vermekteyiz. Özellikle gıda  sektörü en yoğun çalıştığımız sektörlerin başında yer almaktadır.  Gıda sektöründe üretim aşamasında hammaddenin  girişinden ürünlerin paketlenmiş olarak fabrikadan çıkışına  kadar olan süreçte tahrik sistemlerimiz ile Türkiye ve Dünya genelinde çözümler sunmaktayız.

 

 

Bilindiği üzere gıda sektöründe yer alan proseslerde üretilen yada işlenen ürünlerin özellikle hijyenik açıdan beklentileri karşılaması büyük önem arz etmektedir. NORD DRIVESYSTEMS olarak ürünlerimizi ve çözümlerimiz geliştirilirken, gıda sektörünün  önem verdiği konular göz önüne alınarak, son kullanıcıların ve  makine imalatçılarının talepleri değerlendirildi.

 

Gıdalara karışan korozyon, temizlenmeyen yemek artıkları, virüsler, bakteriler ,prosese karışan boya, kaplama parçaları ve toksik makine parçaları üretilen ürünlerin sağlıklı bir şekilde üretilmemesine sebep olabilmektedir. Bu tip sorunlar ile karşılan üretici firmalar üretim kayıpları yaşamaktadır. NORD DRIVESYSTEMS olarak bu sebeplerden kaynaklanacak üretim kayıplarını ortadan kaldırmak için ürünlerimizi geliştirirken bir çok kriteri göz önüne alındı. Bunların en başında pürüzsüz yüzeyler, korozyona karşı dayanıklılık , geniş pH aralığı için yüzey dayanıklılığı, basınçlı su ile yıkanabilme ve en önemlisi hijyenik tasarımdır. Pik döküm gövde ve boya ihtiva eden ürünler ile bunların yapılabilmesi mümkün değildir. Bütün bu kriterler göz önüne alarak alüminyum gövdeli ürünlerimiz geliştirildi.

 

 

Alüminyum gövde kullanılmasındaki sebeplerin başında hafif olması, iyi ısı iletkenliği , korozyona dayanıklı olması, çoğu zaman boyasız kullanılabilmesi, paslanmaz çeliğe göre daha az maliyetli olması ve   uygulanabilmesidir. Alüminyum gövdeli ürünlerin tasarlanması ve üretilmesi aşamasında aşağıda belirtilen normlar ve talimatlar göz önünde alınmıştır.  

 

DIN EN 1672-2:2005+A1:2009 – Gıda İşleme Makinaları – Temel konseptler – Bölüm 2: Hijyen şartları

3A karıştırma ekipmanlarının sıhhi standartları 35-03

EHEDG (Avrupa Hijyenik Mühendislik ve Dizayn Grubu) Talimatları Dök. 8: Hijyenik makine ve komponetler için tasarım kriterleri

ANSI / BISSC / Z50.2-2003 : Pişirme ekipmanları için Amerikan Ulusal Standartları – Sıhhi Standart

ANSI / NSF / 3A – 14159-1-2000 : Et & Tavuk işleme makinaları tasarımı için hijyenik şartlar

NSD Tup ile beraber aşağıdaki yönetmeliklerin şartları sağlanmaktadır:

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) Title 21 CFR ( Federal yönetmelikler hükümleri) 175.300 Reçineli ve Polimerik kaplamalar

 

Alüminyum serisi ürün yelpazemizi oluşturan helisel önden milli, 2 kademeli konik ve SMI serisi sonsuz vidalı redüktörler ile “smooth surface” motorlar ve motor üstü frekans inverterler ile gıda sektörüne yönelik komple çözümler sunulmaktadır.

 

 

Uygulaması  NORD DRIVESYSTEMS Amerika fabrikasında geliştirilmiş olan bir kaplama yöntemidir. Bu özel ürünler FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) Title 21 CFR ‘ye göre sertifikalandırılmıştır. Alüminyum gövdeler, katalize edilme yoluyla, NORD DRIVESYSTEMS tarafından geliştirilen özel bir solüsyona daldırma yöntemiyle, alüminyum yüzeye ekstra kalıcı koruma özelliği sağlanmaıştır. NSD TupH uygulanan ürünlerin sağaladığı avantajlar; 

-7 kat sert bir yüzey ,

-soyulma  pullanma olmaz,

-çiziilmelere dayanıklıdır, 

-yüksek seviyede korozyona dayanıklılık ve temas korozyonunu önler,

-korozyon çizilmeden dolayı başlamayacaktır,

-pürüzsüz ve dayanıklı yüzeyler ,

-geniş pH aralığında yüksek stabilite,

-kolay temizlenebilir, wash-down

-kimyasal / deterjana karşı dayanıklı,

-paslanmaz çeliğe göre maliyetli daha düşüktür,

Gıda Sektörü  sıhhi testlerinde geçirilenmiştir. Uygulanan testler; 

Test’te Ecolab ile iş birliği içerisinde, sektörde kullanılan kimyasalların aynıları kullanılarak, geliştirildi. 

Test süresi: 1 yıl (300 çevrim; çevrimler arası kuruma süresi dahil)

Değerlendirme standartları;

Kabarma (blistering) : ASTM D714

Korozyon:  ASTM D610-08

Çizikler (Scribe): ASTM D1654-08DIN EN ISO 2409’a göre

Tuz Püskürtme Testi:  ASTM B117-09DIN EN ISO 9227’ye göre

Yabancı cisimlere karşı çarpma/dayanım testi: ASTM D3170

Yapılan testler sonucunda   ürünlerimiz gıda sektörünün hizmetine sunulmuştur. 

   

Komple tahrik çözümleri sunmak adına NORD DRIVESYSTEMS olarak 1984 yılından frekans invertörlerini  üretmeye başlamıştır. 2017 yılı itibariyle pano içi frekans inverterleri olarak 0,18kW dan 200kW  , motor üstü olarak 0,25kW dan 22kW’ya kadar üretmektedir.

                               

Özelikle gıda sektöründe kullan redüktörler ile birlikte motor üstü invertörlerin kullanılmasıyla hatta redüktör çeşitliliği , çalışma verimi arttırılırken , ilk kurulum aşamasında pano kablolama vb. maliyetleri, bakım ve yedekleme maliyetlerini azaltmaktadır. 

 

 

Motor üstü inverter serisi olan SK180E ve SK200E inverterleri fabrika şartlarında çalışmaya göre dizayn edilmiş olup, standart olarak IP55 korumu sınıfına sahiptir. Opsiyonel olarak IP66 ve IP69 koruma sınıfı ile üretilebilmektedir. Frekans invertörleri 60 saniye süre için % 150’lik ve çok kısa bir süre için % 200’lük bir aşırı yük kapasitesini tolere edebilirlerken, kendisini ispat etmiş ISD vektör kontrolü, ağır yük dalgalanmalarında bile, yüksek dinamiklere ve istikrarlı operasyonlara imkân vermektedir. Eklenebilir kartlar ile tüm haberleşme sistemleri ile uyumlu çalışmaktadır. Hazırlayan:
Onur TEPE
NORD DRIVESYSTEMS
Bölge Satış Müdürü

Bu haber 1063 defa okundu

DİĞER HABERLER

SANAYİ 4.0 İLE İNSAN ODAKLI AYDINLIK FABRİKALAR GELİYOR

SANAYİ 4.0 İLE İNSAN ODAKLI AYDINLIK FABRİKALAR GELİYOR

Merhaba değerli okurlarımız, bu sayımızda Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Bölümü, OEM İş Geliştirme Departmanı Kıdemli Müdürü Sn. Tolga BİZEL ile Sanayi 4.0 üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Özellikle Mitsubishi Electric’in insan odaklı yaklaşımının ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Kendilerine, tüm misafirperverliği ve Sanayi 4.0 konusunda sorularımıza verdikleri yanıtlar için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

ROBOTUN ve ENDÜSTRİ 4.0’ın ATASI: EL CEZERİ

ROBOTUN ve ENDÜSTRİ 4.0’ın ATASI: EL CEZERİ

İslam'ın Altın Çağında çalışmalar yapan Müslüman bilim adamı ve mühendis. Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen El Cezeri'nin Leonardo da Vinci'ye ilham kaynağı olduğu düşünülür.

ABB – DODGE RAPTOR, MAKİNANIZI KORUYAN KAPLİN

ABB – DODGE RAPTOR, MAKİNANIZI KORUYAN KAPLİN

Mekanik güç aktarım ürünleri pazarında Dodge markası ile çözüm sunmakta olan ABB yeniürünü Raptor ile kullanıcı beklentilerinin üzerine çıkarak kaplin pazarındaki payını ciddi oranda arttırmayı planlıyor.

Mükemmel dijital ikiz nasıl oluşturulur?

Mükemmel dijital ikiz nasıl oluşturulur?

Takım seçimi ve montaj oluşturma işlemlerinin dijitalleştirilmesi işlemedeki verimi artırıyor…

Interroll introduces a new generation of drum motors

Interroll introduces a new generation of drum motors

Interroll introduces a new generation of drum motors

The Necessity of Bolted Flange Connection Training

The Necessity of Bolted Flange Connection Training

The Necessity of Bolted Flange Connection Training

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu