• 3,875 TL

  • 4,571 TL

  • 161,11 TL

  • 106.239

DAHA YALIN ÜRETİME DOĞRU BİR ADIM

Daha yalın üretime doğru bir adım
23 Ocak 2017 Pazartesi 17:39

Daha küçük partilerde üretim yapmaya geçmek daha hızlı kurulum değişikliklerine olan ihtiyacı vurguluyor. Benzer parça ailelerinin farklı işler için yeniden ayarlanması sayesinde parçalarda minimum stok miktarına geçmek artık hiç olmadığı kadar gerçekçi görünüyor. Yeşil ışıkla işlemede parçalar orta ve büyük ölçüde üretilebildiği zaman gerçek üretim süresini maksimuma çıkarmak ve olması muhtemel en kısa süreli tezgah durmalarının üstesinden gelmek daha önemli hale gelir. Takımlamada hızlı değişim en önemli unsurdur.

 

 

Takım tezgahları parça tipleri arasında daha iyi değişim yapabilmek için artan bir esneklikle tasarlanmıştır. Parça aileleri arasında değişim yapma sürelerinin azalmasıyla tek temel kurulumda hem CNC tornalama merkezlerinin hem de çok-amaçlı tezgahların işleme olasılıklarını arttıran sayısız kolaylıkları vardır. Birçok seçenek bulunmaktadır ve dolayısıyla üretim ekipmanlarında yeniden yatırım yaparken göz önünde bulundurulacak birçok şey vardır. Daha düşük sayıda parçayla daha yalın üretime bir adım atmak daha da ilgi çekici olur.

 

Başlangıçta, otomotiv parçaları alanında çalışan her üretici tezgah kullanımının ve gerçek kesim verimliliğinin etkilerine yeni bir bakış açısıyla bakarak avantaj sağlayabilir. Böylece gelişmiş verimlilik ve geri ödeme fırsatları daha anlaşılır hale gelir. Tezgah imalathaneleri çoğu zaman geldikleri noktayı anlamak isterler ve ulaşmak istedikleri hedefleri vardır, peki bu hedeflere nasıl ulaşacaklar? Doğru tezgaha ve en uygun ekipmanlara yatırım yapmak günümüzde büyük bir fark yaratır.

 

Bir imalathanenin halihazırda tezgahları varsa neden o tipte tezgahlar satın aldı, neden belirli seçenekleri, olasılıkları dahil etmedi... Bu liste uzar gider. Sınırlar vardır ancak bu durumda belli sınırlamaların ötesine bakmak yarar sağlar. Tezgahlarda ve ekipmanlarda önemli geliştirme olasılıkları vardır. 

 

Diğer bir yandan, yeni tezgahlara yeniden yatırım yapılıyorsa bu; yetenek, sonuçlar ve karlılık konusunda bir başka kulvara geçmek için bulunmaz bir fırsat olarak görülmelidir. Hedefleri, gereksinimleri, yatırımı ve seçenekleri analiz etmek verimlilikte gerçekten değişim yaratacak sonuçlar doğurabilir. Takımlama yalnızca bir kesici kenardan çok daha fazlasını sağlayabilir.

 

Ancak bir tezgah imalathanesinin işe yaradığı kanıtlanmış bir konsepti varsa ve yıllardır bu konseptle başarılı bir şekilde çalışıyorsa neden bu konsepte sadık kalarak aynısını tekrarlamasın? Tezgahlarda, ekipmanlarda, uygulamalarda, takımlarda, programlarda ve yöntemlerde geleneksel bakış açılarını devam ettiren ve yeni teknolojinin sunduğu ezber bozan fırsatları kullanmayan tezgah imalathaneleri eninde sonunda geride kalacaktır. Tornalama merkezlerinin üretim süresinin yalnızca %65'i için yeşil ışığı açık tutmalarına gerek yoktur. Tezgahlara fazladan yatırım yapmaya veya işleme olasılıklarıyla sınırlı kalmaya da gerek yoktur.

 

Doğru, modern işleme çözümü sunacak ve imalathanelere rekabet gücü verebilecek tek yol; tezgah, ekipman, takımlama ve yazılım sağlayan ortaklarla erkenden işbirliği kurmaktır. Toplam çözüm için ilk andan itibaren harekete geçme felsefesi sınırların olmamasını garantiler ve müşteri açısından en büyük avantajı sağlar. iyi bir iç ve dış paydaş analizi, taleplerin yeterli bir şekilde tanımlanması için temel oluşturmalıdır. İki tezgah alanı daha az analiz edilme eğilimindedir. Bunlar daha geleneksel tezgahlar olan tornalama merkezleri ve işleme merkezleridir. Günümüzde birçok modern seçenek mevcuttur ve bu da verimliliği gerçekten arttırmaktadır. Ancak bunlar çoğu zaman gözden kaçırılmaktadır.

 

Günümüzde tornalama merkezlerinde tahrikli takımlar çok güçlüdür ve y eksen ile birlikte 3 eksenli frezeleme/delik delme gereksinimlerinin çoğunu karşılar. İmalathaneler y ekseni seçeneğini elemeden önce dikkatli bir şekilde düşünmelidir çünkü bu ayrıca kurulum süresini daha da azaltan ekstra tornalama konumları ekler. Hızlı değişim veya otomatik takım değişikliğini göz önünde bulundurmak çok önemlidir çünkü tornada kurulum yapmak çok zaman alıcı bir işlemdir. Takımlar önceden tezgah çalışırken ve tezgahın dışında kurulmalıdır ve modüler takım sisteminin belirgin avantajları olmasına rağmen takımlama sistemi ne olursa olsun takım değişiminde tezgahtaki durmalar en aza indirgenmelidir.

 

İşleme merkezlerine gelince paletli tezgah kullanımı ile paletsiz tezgah kullanımını karşılaştırmak şaşırtıcı sonuçlar verir. Daha fazla yatırım yapmaya her zaman değer ve burada aile içindeki tüm parçaları kapsayan veya sürekli çalışma için kardeş takımları barındırabilen çok büyük bir takım magazini üzerinde düşünmek gerekir. 

 

Sonuç olarak, artık tornalamada ve dönen takım tezgahlarında yüksek basınçlı kesme sıvısı olanaklarından bahsetmek gerekir. Takımdan geçen 70 bar basınçlı kesme sıvısı; verimlilik ve uygulama güvenliği sağladığı ve işlemeye yardım eden hassas jetleri olan takımlarla çok fazla çaba harcandığı için çelik işlemede kurulum sürecinin bir parçası olduğunu zaman geçtikçe kanıtlıyor.


Bu haber 2024 defa okundu

DİĞER HABERLER

Gıda Sektörüne Özel Komple Tahrik Çözümleri

Gıda Sektörüne Özel Komple Tahrik Çözümleri

Gıda Sektörüne Özel Komple Tahrik Çözümleri

SANAYİ 4.0 İLE İNSAN ODAKLI AYDINLIK FABRİKALAR GELİYOR

SANAYİ 4.0 İLE İNSAN ODAKLI AYDINLIK FABRİKALAR GELİYOR

Merhaba değerli okurlarımız, bu sayımızda Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Bölümü, OEM İş Geliştirme Departmanı Kıdemli Müdürü Sn. Tolga BİZEL ile Sanayi 4.0 üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Özellikle Mitsubishi Electric’in insan odaklı yaklaşımının ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Kendilerine, tüm misafirperverliği ve Sanayi 4.0 konusunda sorularımıza verdikleri yanıtlar için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

ROBOTUN ve ENDÜSTRİ 4.0’ın ATASI: EL CEZERİ

ROBOTUN ve ENDÜSTRİ 4.0’ın ATASI: EL CEZERİ

İslam'ın Altın Çağında çalışmalar yapan Müslüman bilim adamı ve mühendis. Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen El Cezeri'nin Leonardo da Vinci'ye ilham kaynağı olduğu düşünülür.

ABB – DODGE RAPTOR, MAKİNANIZI KORUYAN KAPLİN

ABB – DODGE RAPTOR, MAKİNANIZI KORUYAN KAPLİN

Mekanik güç aktarım ürünleri pazarında Dodge markası ile çözüm sunmakta olan ABB yeniürünü Raptor ile kullanıcı beklentilerinin üzerine çıkarak kaplin pazarındaki payını ciddi oranda arttırmayı planlıyor.

Mükemmel dijital ikiz nasıl oluşturulur?

Mükemmel dijital ikiz nasıl oluşturulur?

Takım seçimi ve montaj oluşturma işlemlerinin dijitalleştirilmesi işlemedeki verimi artırıyor…

Interroll introduces a new generation of drum motors

Interroll introduces a new generation of drum motors

Interroll introduces a new generation of drum motors

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu