• 3,875 TL

  • 4,571 TL

  • 161,11 TL

  • 106.239

AĞIR SANAYİ VE İNŞAAT SEKTÖRÜNE YÖNELİK ZİNCİRLER

Ağır Sanayi ve İnşaat Sektörüne Yönelik Zincirler
18 Ağustos 2015 Salı 10:15

Zincirlerin Ağır Sanayilerde Kullanımı:

 

 

Ağır sanayi dediğimizde ilk aklımıza gelen yüksek derecede enerji kullanımı ile üretim yapan Demir Çelik- Maden Sanayi  - Çimento Endüstrisi – Petrol Sondajı,  Enerji Üretimi ve Ham madde Üretimi yapan sanayiler gelir. Diğer sanayi guruplarına göre daha ağır şartlarda üretim yapılmaktadır. Ağır sanayide üretimin aksamadan yapılabilmesi tesisin her noktasında daha kaliteli malzemelerin kullanılmasına bağlıdır. Sanayiinin çarklarının sürekli dönmesi demek daha az arıza daha fazla üretim gücünün kaybolmaması ve süreklilik demektir.


Tesislilerin sürekli çalışabilmesi ve Gücün sürekliliği için dönen ve döndüren akşamların kalitesi çok önemlidir. 


Zincir Üretiminde Öncelikler 

Ürünlerimizin aşınma direnci ve yorulma dayanımı artırmak

Zincir içinde Optimum verimliliği artırmak ve aşınmayı en aza indirmek

Korozyon direnci

Uygun malzeme seçim ve daima en yeni teknolojileri kullanmak.

Kullanılan malzeme

Isıl işlem

Üretim toleransları


Zincir elemanlarında baklalarda kullanılan yüksek karbonlu malzemeler, pim, burç ve makaralarda kullanılan sementasyon malzemelerin zincir parçalarının birbiri arasında hassas çalışabilmesi için ISO imalat toleransların kullanılması ve çalışma şartlarına göre iyi bir ısıl işlem ile mümkündür.

Saydığımız üç şeyin zincir sistemlerinde verimliliği artırmak, aşınma direncini ve yorulma dayanımının yüksek olması için çok önemlidir.  Korozyon direnci, Dişli kılavuzlar ve gergilerin genel zincir tahrik sistemlerinde çok önemlidir. Asfalt Plent ve Finişer Zincirleri                                

 

 

Asfalt tesislerinde üç tip zincir kullanılır;

Sıcak asfalt karışımını depolama haznesinde taşımada kullanılan Kazıyıcı Konveyör Zincirler

Mıcır ve asfalt maddesinin karıştırılmasında tamburlarında kullanılan Aktarma Zincirler

Kovalı Elevator Zincirleri depolama siloları mıcır taşımak için kullanılan ve bazen depolama hazneleri ve asfalt karışımını taşımak için kullanılır.


Kullanıcı isteklerine göre bitümlü finişerler’inin zincirlerin üretiminde son derece hassas imalat toleranslarda ve ısıl işlem görmüş özel alaşımlı çeliklerle üretilmektedir, iş makinelerinde son derece önemli olan zincir malzemesinin seçimi ile zincirde daha az yorulma, daha geç aşınma ve daha yüksek performansı garanti edebilir. Asfalt makinesinde senkronize çalışmalarda boyutsal istikrarı çok önemlidir,  kullanıcı ve üretici firmaların bu konu üzerinde hassasiyetle durmaları gerekir.  


Ağır işler için zincir tedarikinde en önemli faktör zincirin kalitesidir, çalışma anındaki zincirin performansı ve zincir yüzünden duruşları hesap ettiğinizde kullanıcı pahalıya aldığını düşündüğü zincirin aslında çok ucuza geldiğini fark edecektir.  

Zincir Teknolojisi Temel Kurallar

Bir ürünün sabit kullanımda gerekli olan kalitedir.  Makine bileşenleri arasında en önemli parça zincirdir. Ne olursa olsun mantığı ile tedarik zamanından önce aşınma, uzama ve kopmalar ve bunlara bağlı tesisin durması üretim kayıpları hesaplandığında kaliteli bir zincirin ne kadar ucuza geldiği ortaya çıkacaktır. 


İkinci ve en önemli kurallardan biri de doğru zincir seçmektir. Kullanıcılar zincir seçerken kullanım yerlerinin özelliklerine göre emniyet katsayısında hesap etmeliler. (Örnek 500 kg kopma yükü için 500 kg çekme gücünde bir zincir yanlış seçim olacaktır) Burada emniyet katsayısına göre düzgün ve ağır çalışan sistemler için + 1 titreşimli çalışan yükler için  + 2 hızlı ve düzensiz çalışan sistemlerde + 5 emniyet katsayısı eklenmelidir.


Kaynak: Zincir Teknik


Bu haber 2717 defa okundu

DİĞER HABERLER

Makine İmalat Sanayi

Makine İmalat Sanayi

Makine imalat Sanayisi güçlü olan ekonomiler imalat sanayinde diğer ülkelere göre önemli rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Makine imalat Sanayi tüm diğer sektörlere girdi sağlayan ve bu sektörlerin üretim becerilerini doğrudan etkileyen bir sektördür.

Ağır Sanayi Redüktörleri

Ağır Sanayi Redüktörleri

Her sektörün kendisine özel ihtiyaçları ve özel çözümlere gereksinimleri bulunmaktadır. Ağır sanayi sektörlerinde redüktörün özel şartlarda performans göstermesi gerekmekte.

Zorlu çalışma koşullarında görev

Zorlu çalışma koşullarında görev

Maden ve Çimento Endüstrisi için doğru tahrik çözümleri

Haas Automation 2014'te 1 Milyar Dolar Eşiğini Aşarak Rekor Kırdı

Haas Automation 2014'te 1 Milyar Dolar Eşiğini Aşarak Rekor Kırdı

Haas Automation 2014'te 1 milyar dolar eşiğini aşarak rekor kırdı

MITSUBISHI ELECTRIC İLE ORTAK PROJESİ INTEL’E 9 MİLYON DOLAR TASARRUF SAĞLADI

MITSUBISHI ELECTRIC İLE ORTAK PROJESİ INTEL’E 9 MİLYON DOLAR TASARRUF SAĞLADI

Yeni Nesil Fabrika Otomasyon Sistemleri İçin Mitsubishi Electric ve Intel İş Birliği

Ekonomik Profiller Parlıyor - Surface Technology Fuarı’nda Yeni Makineler

Ekonomik Profiller Parlıyor - Surface Technology Fuarı’nda Yeni Makineler

AGTOS, Hannover fuarı çerçevesindeki ''Surface Technology'' fuarında 3. salonda bulunan VDMA toplu standında ''OCEAN BLASTER''i sunuyor. Saç parçalarını ve profilleri işlemek için kullanılan kompakt püskürtme makinelerine karşı duyulan ihtiyacın belirmesiyle AGTOS bu trendden gelen talebi yerine getirecek bir makine geliştirmek için harekete geçti.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu