• 3,875 TL

  • 4,571 TL

  • 161,11 TL

  • 106.239

ALÜMİNYUM SEKTÖRÜ BÜYÜK BULUŞMAYA HAZIR

Alüminyum Sektörü Büyük Buluşmaya Hazır
23 Ağustos 2017 Çarşamba 19:12

Alüminyum sektörünün ülkemizdeki tek buluşma noktası ALUEXPO 2017 Fuarı ile ilgili olarak Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü ve Murahhas Azası İbrahim Anıl ile görüştük.

Merhaba Sayın Anıl.Bize öncelikle ALUEXPO Fuarı’nın geçmişi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Merhaba. Alüminyum, yıldızı yeni parlayan bir element.  Sanayideki kullanım alanlarının bulunması ilegenişlemesi birbirini izleyen iki süreç olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’dekifuar süreci de bundan bağımsız değil. 1993 yılında ilk ANNOFER 1. UluslararasıDemirdışı Metaller, Teknolojileri, Makina ve Ürünleri Fuarı’nı, ANKIROS 2. UluslararasıDemir-Çelik ve Döküm Teknolojileri, Makina ve Ürünleri Fuarı ile birliktedüzenlediğimizde alüminyum, demirdışı metaller sektörünün bir parçası olarakyerini almıştı. Üretim ve ihracat rakamları sürekli artan bir sektör olarakdikkat çekiyordu. 2008 yılında, TALSAD- Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneğiile işbirliği içinde ayrı bir fuar olarak düzenlenebilecek genişliğe ulaştığınakarar verdik. Böylelikle 2009 yılında ilk ALUEXPO Fuarı ortaya çıktı. Alüminyumsektörü; üreticileri, tedarikçileri ve kullanıcıları ile buluştuğu tek vebağımsız platformuna kavuştu. 2009 yılından beri her iki yılda bir ALUEXPO Fuarıkapılarını ülke içinden ve dışından gelen yüzlerce katılımcı binlerce sektörprofesyoneline açıyor.

Bu süreçte firmanızdada değişiklikler oldu. Okuyucularımızı firmanız hakkında bilgilendirir misiniz?

Türkiye metal sektörünün büyümesine paralel biçimde sektörünfuarı da büyüme gösterdi. Yabancı yatırımcıların sektöre ilgisi arttı. Bugün  70. Yıldönümünü kutlayan endüstriye yönelikdünya çapında ses getiren Hannover Messe gibi çok sayıda fuarı düzenleyenDeutsche Messe AG, Türkiye’de kendi bağımsız varlığının yanı sıra başarılıyerli fuarlar ile ortaklıklar kurmaya başladı. Bu süreçte Hannover Messe AnkirosFuarcılık A.Ş. ortaya çıktı. Deutsche Messe AG’nin yaygın uluslararasıbağlantıları ile katılımcı ve ziyaretçi firmalar ile kurduğumuz yoğun ilişki sonucunda ALUEXPO sadece Türkiyeiçin değil tüm Avrasya bölgesi için en önemli ticaret platformu oldu.

ALUEXPO 2017 Fuarı’nıziyaret eden bir profesyoneller hangi firmalar ve ürünler ile karşılaşacak?

350 civarında katılımcının yer aldığı ALUEXPO  2017 Fuarı’nda ziyaretçilerimiz hiç kuşkusuzöncelikle alüminyum üreticileri ile karşılacak. TALSAD ile işbirliği içindeyürüttüğümüz çalışmamızda, yerli üreticilerimizi tek bir holde topladık. 9. holdealüminyum ham madde, birincil metaller ve yarı bitmiş alüminyum ürünleriniüreten yerli firmalarımız yer almaktadır.  Ziyaretçilerimiz; alüminyum levha, çubuk,külçe, tel, boru, profil ile kompozit ve ekstrüzyon ürünlerinin yerli üreticilerinibu holde bulabilecekler.  Globalalüminyum üreticileri ve sektörün tedarikçileri ise 10. ve 11. hollerdeyerlerini aldılar.

Ziyaretçilerimiz aynı zamanda, alüminyum üretimindekullanılan en son teknoloji ve ürünleri de ALUEXPO 2017 Fuarı’nda görebilecekler. Ekstrüzyon teknolojisinden preslere, ergitme,ısıl işlem ve ham madde tedarikçilerinden fırınlara, her türlü alüminyum dökümmakina ve ekipmanlarından tel çekme teknolojisine, talaşlı imalattan metalkonstrüksiyon işlerine, her türlü yüzey işlemden toz boyaya, çevre korumadankalite kontrol ve test sistemlerine kadar alüminyum üretiminde kullanılan tümürün ve teknolojileri bu fuarda bulabilecekler.

ALUEXPO 2017 Fuarı’nıkimlerin ziyaret etmesini bekliyorsunuz?

Bildiğiniz gibi alüminyumun girmediği sektör kalmadı. Hersektördeki kullanım oranları artıyor. Eğer sektörel bazlı bir tanımlama yapmakgerekirse, profil, levha ve her türlü alüminyum çözümleri için yapı sektörü, alüminyumlevha, ekstrüzyon ürünleri ve döküm parçaları için otomotiv ve ulaştırmasanayi, profil, levha ve döküm ürünleri  için beyaz eşya sektörü, alüminyum folyo vetüm alüminyum ürünleri için ambalaj sektörü, dayanıklı ve yüksek alaşımlıalüminyum malzemeleri için savunma ve havacılık sanayi, her türlü profil vekesme makinaları için kapı ve pencere üreticileri temsilcilerinin ziyaretinibekliyoruz. Doğal olarak tüm alüminyum kullanıcılarımız bu sektörlerle sınırlıdeğil. Güneş enerjisinden, aydınlatmaya, makina imalatından ısıtma, soğutmahavalandırmaya, ev gereçleri imalatından asansöre kadar geniş bir alanda kendineyer bulan alüminyumun tüm kullanıcılarını fuarımıza bekliyoruz.

Alüminyum üreticilerimiz, dünyanın dört bir yanından veülkemizden katılan tedarikçilerimiz ile ALUEXPO 2017 Fuarı’nda buluşacaklar. Hammadde, birincil metal ve yarı bitmiş ürünlerden, her türlü ekstrüzyon ileşekillendirilmiş çubuk, boru, tel, levha ve profil üreten firmalara kadargenişlikte alüminyum üreticileri gereksinim duydukları tüm makina, malzeme veekipmanları bu fuarda bulabilecekler. Dövme teknolojilerinden kesmemakinalarına, yüzey işlemden fabrika ekipmanlarına kadar üretimde, başlangıçtanürüne son biçim verilene  kadar yer alansüreçteki tüm gereksinimlerini; hem de teknolojide ulaşılan son noktayı dakapsayacak biçimde  ALUEXPO 2017 Fuarı’ndakarşılayabilecekler.

ALUEXPO 2017 Fuarı alüminyum üreticileri, tedarikçileri vekullanıcılarının buluştuğu büyük bir bayramdır. Alüminyum üretiminin heraşamasında yer alan yöneticiler ve çalışanlar, alüminyum ürünlerini sonkullanıcılara ulaştıran yetkili satıcılar, bayiler, üretimde kullanılan makinave malzemeyi sağlayan tedarikçiler, kesintisiz üretimin vazgeçilmez parçasıbakım ve onarım hizmeti verenler ve alüminyumu kendi üretimlerinde kullananlar ikiyılda bir biraraya  gelirler.Birbirlerini görür, sorularını sorar, sorunlarını paylaşır, çözüm önerilerinideğerlendirir, yeni fikirler ve ürünler ile fuardan ayrılırlar. Bu yönüylealüminyum üretiminde yeralan, ham madde, makina ve malzeme sağlayan, her türlühizmeti veren, dış ticaretini yapan ve alüminyum ürünleri kullanan herkesifuarımızda ağırlamak istiyoruz.

ALUEXPO 2017 Fuarıhangi saatler arasında ziyaret edilebilecek?

Fuarımız 5, 6 ve 7 Ekim tarihleri arasında 10.00 ile 18.00saatleri arasında ziyaretçilerimize açık olacaktır. Ziyaretçilerimizin İstanbulgibi bir metropolde, iyi bir planlama yapabilmeleri için ziyaret saatlerinedikkat etmeleri önemlidir.

ZiyaretçilerinALUEXPO 2017 Fuarı’na hızla ulaşabilmeleri için yaptığınız hazırlıklardanbahseder misiniz?

ALUEXPO Fuarı’nı beşinci kez İstanbul Fuar Merkezi’ndedüzenliyoruz.  Atatürk Havalimanı’na beşdakikalık bir mesafede yer alıyor. Yurt içinden ve yurt dışından fuarımıza havayoluile gelenleri servislerimiz karşılayacak. Taksim yönünden gelenler AKM önündenotobüsler ile fuar alanına ulaşabilirler. Deniz otobüsü ile Bakırköy İskelesinegelen ziyaretçilerimiz servislerimizden yararlanabilirler. Fuar alanına metroile gelen ziyaretçilerimiz her yirmi dakikada bir hareket eden servislerimizile fuar alanına ulaşabilecekler. Alüminyum sektörünün yoğun olarak yer aldığıAlkoop ve Çağlayan’dan fuara ulaşım için servislerimiz kalkacak. Hiç kuşkusuztüm servislerimiz ücretsizdir.

İstanbul dışından fuarımıza ulaşmak isteyen ziyaretçilerimizkendi şehirlerindeki Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüklerine, Sanayi ve TicaretOdalarına ve ilgili mesleki kuruluşlarına başvurarak, ücretsiz otobüsservislerinin bilgisini edinebilirler.

Alüminyum kullanıcıfirmaların yetkilerinin fuarınızı ziyaret etmelerinden nasıl bir sonuç eldeetmelerini bekliyorsunuz?

Günümüzde fuarlar; en fazla sayıda firmanın katıldığı, enson yeniliklerin sergilendiği en büyük sektörel buluşmalar olmaktadır. ALUEXPO2017 Fuarı’nda örneğin alüminyum profil kullanan pencere üreticisi,  alüminyum folyo kullanan ambalaj firması, dışcephe kaplamasını alüminyum olarak tasarlayan mimar ya da alüminyum levhayıgövdede kullanan otobüs üreticisi ziyaretçilerimiz, başta alüminyum üreticifirmalarımızı toplu halde görme ve her biri ile ayrı ayrı tanışma olanağıbulacaklardır. Ürün, kalite ve fiyat konusunda çok hızlı ve çok net bir pazararaştırması yapmış olacaklardır. Yeni ürünler ve yeni firmalar hakkında bilgiedinecek, yeni teknoloji ve uygulamalarını yakından tanımış olacaklardır. Bütünbunlar satın alma sürecini verimli kılacaktır.

Alüminyum sektöründen gelen ziyaretçilerimiz ise tedarikçifirmalarımız ile buluşacaklar. Yeni ürünler ve teknolojiler ile tanışacaklar. Ülkemizdeve dünyada artan rekabet koşullarının gerektirdiği daha ekonomik ve dahanitelikli üretim için gerekli olan ürün ve hizmetlere ulaşacakladır.

Okuyucularımızın,ALUEXPO 2017 Fuarı’dan en yüksek verimi alabilmeleri için önerileriniz nedir?

Aluexpo 2017 Fuarı 5, 6 ve 7 Ekim tarihleri arasında açıkolacak. Avrupa’da yaygınlaşan üç günlük fuar organizasyonunu, yaptığımız anketsonucunda 2015 yılından beri uyguluyoruz. Üç  günü verimlibiçimde kullanabilmek için öncelikle www.aluexpo.comadresinden ön kayıt yaptırmak çok önemlidir. Ziyaretçilerimiz fuar alanıgirişindeki kayıt süresini ortadan kaldırıp, alınan numara ile yaka kartınıedinerek hızla fuar alanına ulaşabilirler. Eğer ön kayıt yapılmamış ise yaygınolarak ilgili sektörlere ulaştırdığımız ya da yine web sitesinden indirilebilecekziyaretçi davetiyelerini fuar alanına gelmeden önce doldurmak zaman kazanmayayardımcı olacaktır.

İkinci önemli konu, fuarı gezmek için en fazla üç gününolduğu ve alanda yüzlerce katılımcının bulunduğu göz önüne alınarak ziyaretedilecek firmaların önceden tespit edilmesidir. Web sitemizden katılımcılistesi indirilebileceği gibi, site üzerinden interaktif yerleşim planından dayararlanılabilir.

Bunların ötesinde, fuar alanı girişinde her ziyaretçimize katılımcıfirmalarımızı ve hol planındaki yerlerini gösteren el bröşürleri dağıtılacaktır. Her holün girişinde katılımcılistesi ve fuar alanının bir çok yerinde çok yönlü arama yapılabilecek kiosklarbulunacaktır. Her şey, ziyaretçilerimizin hızla ilgilendikleri ürün vehizmetleri sağlayan katılımcılarımıza ulaşabilmelerini sağlamak üzeredüzenlenmektedir.

ALUEXPO 2017 Fuarı’nayurtdışından gösterilen ilgi konusunda neler söylemek istersiniz?

Öncelikli olarak yurtdışı katılımcılarımızın oranının aynıdüzeyde sürdüğünü söylemek isterim. Uluslararası ve ulusal konjönktürde ortayaçıkan gelişmeler tüm ekonomimizi olduğu gibi alüminyum sektörünü ve dolayısıylafuarını da etkilemektedir. Ancak ülkemizin gerek iç pazarının gerekseAvrasya’daki konumunun önemini bilen global firmalar katılımlarını arttıraraksürdürmektedir.

Ziyaretçi konusunda geçtiğimiz organizasyonlarda olduğu gibiT.C. Ekonomi Bakanlığı’nın desteği sürmektedir. Geçtiğimiz yıllarda her sektöriçin hedef pazarlar saptanmışken, bu yıl tüm dünyadaki Ticari Ataşeliklerimizüzerinden fuarımızın ilgili sektörlere tanıtımı yapılmaktadır. Satın almaheyetlerin için İMMİB organizatör olarak tespit edilmiş ve gerekli çalışmalarıyürütmektedir.

Biz de, yurtdışından nitelikli satın alma heyetlerininfuarımızı ziyaret etmesi için çalışmalar yapıyoruz. Özel kuruluşlar ileyaptığımız çalışmalarda, özellikle Ortadoğu ve Balkan ülkelerinde ilgili firmayetkilerine tek tek ulaşarak fuarımızı ziyaretlerini  destekleyecek olanaklar yaratıyoruz.

Ülke içinden ve dışından ALUEXPO Fuarı katılımcılarının yurtdışındakipotansiyel müşterilerini fuara davet ettiklerini biliyoruz. Alüminyum sektörününfarklı ülkeler ve bölgelerde kurulu dernekleri üyelerine, fuarımız hakkındabilgi aktarıyorlar ve uluslararası medya ortağımız olan yayınlar, okuyucularınafuarımızı tanıtıyorlar.

Bütün bu çalışmaların ALUEXPO 2017 Fuarı yurtdışıziyaretçisi üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

ALUEXPO 2017Fuarı’nda hangi kuruluşlar ile işbirliği yapmaktasınız?

Başta, hiç kuşkusuz TALSAD’ı söylememiz gerekir. Alüminyumüretici ve tedarikçilerinin üye olduğu TALSAD, fuarımızın katılımcı veziyaretçisinin arttırılması için bizimle birlikte çalışmaktadır. TALSAD aynızamanda ALUEXPO 2017 Fuarı’na paralel olarak düzenlenen Alüminyum Sempozyumu’nunda düzenleyicileri arasındadır. ALUEXPO Fuarı’nın düzenlendiği her dönemdeeşzamanlı olarak organize edilen Alüminyum Sempozyumu bu yıl 8. kezdüzenlenecek. TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası ve TÜBİTAK MarmaraAraştırma Merkezi Sempozyum’u TALSAD ile birlikte düzenlemekteler.

Alüminyum sektörünün dernekleri ile çok yönlü ortakçalışmalar organize etmekteyiz. GALSİAD Girişimci Alüminyum Sanayici ve İşAdamları Derneği ve AYİD Alüminyum Yüzey İşlem Derneği ile fuarımızınyurtiçinde ve yurtdışında tanıtımı, kimi özellikli satın almacıların davetedilmesi gibi ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Özellikle GALSİAD  ile birlikte ziyaretçilerin fuar alanınakolaylıkla ulaşabilmeleri için sektörel yoğunluğun olduğu noktalardan servis kaldıracağız.

Hiç kuşkusuz sektörel yayınlar, fuarımızın tanıtımında çokkilit bir rol oynuyorlar. Her yayın kendi sektörünün en uç noktalarına kadarulaşarak; yazıları, haberleri ve reklamları ile ALUEXPO 2017 Fuarı’nınbilgisini okuyucularına ulaştırıyorlar.

Son olarak eklemekistediğiniz bir şey var mı?

Güç Aktarım ve Hareket Kontrol Teknolojileri Dergisi’neALUEXPO 2017 Fuarı’nın tanıtımı konusunda gösterdiği katkı için teşekkürederiz.

Sizin yayınınız aracılığı ile en üst yöneticisinden üretimsürecindeki elemanına kadar tüm alüminyum sektörünü ve tüm alüminyum kullanıcıfirmalarımızın yetkililerini; iki yılda bir düzenlenen ve alüminyum sektörününgücünü gösteren ALUEXPO 2017 Fuarı’nı ziyaret etmeye davet ediyoruz.


Bu haber 1216 defa okundu

DİĞER HABERLER

Dünyanın Tercihi “Türk Plastik Sektörü”

Dünyanın Tercihi “Türk Plastik Sektörü”

Plastik üretimi Türkiye’de oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Sahip olduğu bu potansiyeli 2016 yılında 205 ülkeye plastik mamul ihraç ederek göstermiştir. 7,9 milyon tonluk plastik mamul iç tüketiminin yaklaşık 3,95 milyon tonu otomotiv, ambalaj, inşaat ve elektronik gibi ihracatçı sektörler kanalı ile yarı mamul ve mamul şeklinde dolaylı olarak ihraç edilip, kalan 3,95 milyon tonluk kısım ise iç pazarda doğrudan tüketici tarafından tüketilmiştir.

Şimdiye kadarki en uluslararası Automechanika İstanbul etkinliği gerçekleşti!

Şimdiye kadarki en uluslararası Automechanika İstanbul etkinliği gerçekleşti!

Automechanika Istanbul'un Avrasya bölgesindeki lider konumu bir kez daha kanıtlandı33 ülkeden katılımcı 110'u aşkın ülkeden ziyaretçiyle bir araya geldi

AVRASYA’NIN LİDER POLİÜRETAN VE KOMPOZİT PLATFORMU

AVRASYA’NIN LİDER POLİÜRETAN VE KOMPOZİT PLATFORMU

“5. Uluslararası Poliüretan Sanayi Fuarı” Putech Eurasia & “3. Uluslararası Kompozit Sanayi Fuarı” Eurasian Composites Show 2017

R+T Turkey – Uluslararası seviyedeki artış sürüyor

R+T Turkey – Uluslararası seviyedeki artış sürüyor

İstanbul; Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’dan gelen ziyaretçiler için ideal lokasyon

MEKATRONİK VE İNOVASYON GÜNLERİ

MEKATRONİK VE İNOVASYON GÜNLERİ

Mekatronik proje yarışması etkinliği

14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı Başladı

14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı Başladı

21-24 Mart tarihleri arasında İstanbul Pendik Convention Center’da yapılan 14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansı törenle ziyarete açıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan ve GİSBİR Başkanı Murat Kıran’ın açılışını gerçekleştirdiği fuarın, 4 kıtadan 43 ülkeden 150’nin üzerinde firma ve 627 marka ile 57 ülkeden 11.000’ni aşkın denizcilik profesyonelini ağırlaması bekleniyor.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu