• 3,875 TL

  • 4,571 TL

  • 161,11 TL

  • 106.239

REDÜKTÖR ARIZALARI VE ONARIM SÜREÇLERİ

REDÜKTÖR ARIZALARI VE ONARIM SÜREÇLERİ
28 Nisan 2015 Salı 15:35

Redüktör Nedir?

 

 

Redüktör Nedir?


Redüktör, bir dönme hareketinindevir - tork oranını dişlileryardımıyla değiştiren dişli sistemi. Vites kutularıyla birlikte dişli çarkdüzeneklerinin paralel dişli dizilerinin bir elemanıdır. Yapısal bakımdan redüktörler, gövde içine yerleştirilmiş dişli çarklar, miller, yataklar vb.gibi parçalardan oluşan sistemlerdir.

      Redüktör arıza sebeplerinden en başındayapılacak iş için yanlış redüktör seçimidir. Redüktör seçimi yaparken çalışanbir sistemden örnek alınmalı ya da yapılacak işi anlatarak ona uygun redüktör seçimini uzman redüktör bayilerine bırakmalısınız.

SIKÇA GÖRÜLEN REDÜKTÖR ARIZALARI

1-  Motor hareketi verir fakat redüktör çıkışıhareket etmez

Bu ArızanınSebepleri;

a) Dişli çarklarından bir veya birden fazlasının kırılması,

b) Kama veya sıcak geçme sistemiyle diğerdişlilere hareket verildiği için kamanın kırılması ya da sıcak geçme olan dişlinin diğer dişlinin içerisinde boş olarak dönmesi,

c) Dişlinin eksenel dönmesini sağlayan rulmanın kırılıp, dişlinin hareket verdiği diğer dişlinin ekseninden çıkması,

d) Motor milinin redüktöre hareket verenkısmının kopması, ya da oradaki kamanın kırılması,

e) Çıkış dişlisinin takıldığı çıkış milinin kopması

2- Redüktörün normalin dışında daha sesli olarak çalışması

Bu Arızanın Sebepleri;

a) Redüktörün içindeki rulmanlardan birinin veya birkaçının bozulması. (Genelde yağsız kalan redüktörlerde görülür.)

b) Redüktörün içindeki dişli çarklarından birinin veya birkaçının çalışan yüzeyinin aşınması. (Genelde yağsız kalan redüktörlerde görülür.)

c) Redüktöre hareket veren motorun bakır sargısının kavruk olması,

d) Redüktörün içindeki rulmanların takıldığı mil veya dişlilerin rulmanın ortasına takılan kısmının aşınıp rulmanın boşluklu olarak çalışması,

e) Redüktörün yağsız çalışması,

3- Motorun redüktöre hareketi verememesi

a) Motorun yanmış olması,

b) Motora gelen kabloların elektriği motora iletmemesi

4- Redüktörün yağ eksiltmesi

a) Redüktör yağ keçelerinin zamanla bozulmasından kaynaklanır,

b) Redüktör gövdesinin çatlamış olması yağ sızdırmasına sebep olur

c) Redüktör havalandırma tapasının (deliklitapa) redüktör montajı sırasında yanlış takılması

5-Etiketi kaybolan redüktörlerin çevrim oranının hesaplanması

a) Helisel tip redüktörlerde;

     Giriş milinin üzerindeki dişli en küçük dişlidir ve hız burada en yüksektir, çıkış milinin üzerindeki dişli ise en büyük dişlidir ve hız burada en düşük, tork en yüksektir. Giriş milinden itibaren dişlilere sırasıyla 1, 2, 3 ve 4 dişlileri dersek, z diş sayılarını vei de çevrim oranlarını göstermek üzere toplam çevrim oranını;        

 Şeklinde gösterebiliriz.


    Motor devrinin çevrim oranına bölünmesiyle de çıkış devrini bulabiliriz.Ayrıca aşamaların sayısı, giriş çıkış ile dönme hızlarının birbirine göre dönme yönlerini belirler. Aşama sayısının tek sayı olması durumunda giriş çıkış dönme yönleri ters, çift sayı olması durumunda aynıdır.


b) Sonsuz vidalı redüktörlerde;

Bronz dişlinin diş sayısı sayılarak,sonsuz vidanın ağız sayısına bölünmesiyle bulunur.

6-Redüktör gövdesinin ya da redüktör motor bağlantı flanşınınkırılması; yeni gövde imalatı yapılarak dişli gruplarının bu gövdeye montajının yapılması, motor bağlantı flanşının imalatı yapılarak redüktör motor bağlantısı gerçekleştirilir.

 

Arızalı Redüktörlerin Onarım Süreçleri

1- Dişlisi kırılan redüktörlerin onarım süreci:

Dişli, kırılan numunenin kopyası olarak üretilir. Dişli imalatında kullandığımız malzeme semente çeliği (21nicr,17nicr,18nicr)yapılacak dişliye uygun ölçüde ham madde olarak alınır. Torna tezgahında kırılan dişlinin ölçülerinde (taşlama ölçüsü göz önünde bulundurarak) işlenir.


Sonra deliğinde ya da yüzeyinde kama yeri varsa freze veya planya tezgahında numuneye uygun olarak açılır. Dişli tezgahında (azdırma tezgahı) numuneye uygun modül kullanılarak profil ölçüsü hassas kumpas yada mikro metreyle ölçülerek numune ölçüsünde işlenir. Sonrasında Isıl işlem yani dişliye aşınmayı önlemek ve dayanıklılığı artırmak için gereken sertlik verilir. Son işlem olarak taşlama tezgahında numuneye uygun hassas ölçüsünde taşlandıktan sonra montaja hazır hale gelir. Montajı yapılacak redüktör gövdesinin kırılan dişli parçalarından tamamıyla temizlendiğinden emin olmak şarttır. Redüktör tamirinin en önemli maddesi kullanılan bütün parçaların temiz bir şekilde montaj yapılmasıdır.


2- Rulmanı bozulan redüktörlerin onarım süreci:

Kırılan veya bozulan rulmanın yeni sitemin edilerek montajının yapılamasıyla gerçekleşir. Burada önemli olan kırılan rulman parçalarının redüktörün içinden ve dişli çarklarının arasından temizlendiğinden emin olmaktır.


3- Redüktör giriş(motor mili) ya da çıkış mili kırılan redüktörlerin onarım süreci:

Çıkış mili: Redüktörün kullanıldığı yere ve milin maruz kaldığı yüke göre imalat çeliği(1040-1050) kullanılarak numuneye uygun ölçüde torna tezgahında işlenir. Numunedeki kamayeri ölçüsünde kama yeri açılarak montaja hazır hale gelir.


Giriş mili (motor mili): Motor mili rotordan pres tezgahı kullanılarak sökülür. İmalat çeliği(1040-1050) kullanılarak sadece rotorun içerisine giren kısım hassas ölçüsünde olacak şekilde işlenir. Pres tezgahında gerekli sıkılık verilerek rotoratakılır. Tekrar torna tezgahında numuneye göre hassas ölçüsünde işlenerek montaja hazır hale gelir. Redüktöre hareket veren dişlinin motor miline takılmasıyla montaj gerçekleştirilir.


4-Yağ eksilten redüktörlerin onarın süreci:

Esnekliğini kaybeden ya da çevre vekullanım şartlarından dolayı bozulan yağ keçelerinin yenisiyle değiştirilmesiyle gerçekleştirilir. Redüktör gövdesindeki çatlak veya kırıktandolayı yağ sızdıran redüktörlerde gövdede kullanılan malzeme cinsine görekaynak yapılmasıyla giderilir. Kaynak mümkün olmayan redüktör gövdeleri yenisiyle değiştirilir. Havalandırma tapasından yağ eksilten redüktörlerin montaj yerinde havalandırma tapası yeri değiştirilerek yağ eksiltmesi engellenir.


“Ostim redüktör olarak, tamir gerektiren arızalı şanzıman ve redüktörlerin; yıpranmış ve hasargörmüş gövdelerini, dişli ve millerin değişimini, imalatını, taşlamasını,onarım işlerini, orjinaline uygun olarak yapabilmekte ve üretiminde enkaliteli parçaları kullanmaktayız.

Amacımız; müşterilerimizin redüktörve şanzıman tamiri ihtiyaçları için hızlı ve ekonomik çözümler üretip,kaliteli hizmet sağlayarak müşterilerimizin zaman ve para kaybını azaltmaktır.”

 

Yazan:

AHMET LÜTFÜ OSMA

OSTİM REDÜKTÖR - GENEL MÜDÜR

Bu haber 13441 defa okundu

DİĞER HABERLER

Asenkron Motorlarda Meydana Gelebilecek Mekanik Arızalar

Asenkron Motorlarda Meydana Gelebilecek Mekanik Arızalar

Asenkron motorlar genel olarak stator, rotor, mil, gövde, yataklar, kapaklar, pervane, muhafaza taşı, aktarma organları gibi mekanik parçalardan oluşur. Bu parçalarda meydana gelebilecek arızaları ve motorun verimine etkilediği durumları inceleyelim.

NSK’dan Sürekli Döküm Makineleri İçin Yeni Bir Silindirik Makaralı Rulman Tipi

NSK’dan Sürekli Döküm Makineleri İçin Yeni Bir Silindirik Makaralı Rulman Tipi

NSK, zorlu çelik endüstrisi uygulamaları için yeni bir silindirik makaralı rulman tipini piyasaya sunuyor. NUB serisi rulmanlar, özellikle sürekli döküm makinelerinin tahriksiz kılavuz makaralarında, örneğin düzleştirme bölümünde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Teşhis Uygulaması Kullanıcıların Arıza Süresini Azaltmasına Yardımcı Oluyor

Teşhis Uygulaması Kullanıcıların Arıza Süresini Azaltmasına Yardımcı Oluyor

Teşhis uygulaması kullanıcıların arıza süresini azaltmasına yardımcı oluyor

ABB Sürücü Servis Atölyesi

ABB Sürücü Servis Atölyesi

ABB Sürücü Servis Atölyesi 2000 yılında Dudullu1 Lokasyonunda hizmet vermeye başlamıştır.

Gleason’un Servis ve Satış Sonrası Hizmetleri

Gleason’un Servis ve Satış Sonrası Hizmetleri

Yatırımlarınızı Gleason Global Servis Programlarıyla koruyabilirsiniz

Redüktörler ve Bakım

Redüktörler ve Bakım

Redüktörler ve Bakım

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu